Přejít na hlavní obsah

Třída IT1A s projektem IDZ v Ostravě

| Články

Ve dnech 20.-22. října 2025 se třída IT1A spolu s žáky základní školy ze Zbraslavic zúčastnila zážitkových vzdělávacích dnů v Ostravě.

První den jsme navštívili Vysokou školu báňskou, kde nám vyučující a studenti doktorského studia představili centrum robotiky, 3D tisk a Smart Factory. V podvečer jsme se prošli lužním lesem k nedaleké budově ostravského planetária.

Druhý den jsme strávili v Dolních Vítkovicích. Nejprve měli všichni účastníci možnost vyzkoušet si různé experimenty v expozici Malý svět techniky. Po obědě na nás čekal okruh s prohlídkou vysokých pecí a výstup na Bolt Tower, kde jsme měli pod sebou Ostravu jako na dlani. Závěr patřil Velkému světu techniky s tematickým animovaným filmem o vývoji života na planetě Zemi.

Třetí den jsme prožili v hornickém muzeu Landek. Prohlídka začala sfáráním do dolu a procházkou místy, kde se dříve dobývalo uhlí. Průvodcem byl havíř, který pracoval 16 let pod zemí, aby hloubil přístupové cesty k místům, kde se následně těžilo uhlí. Program zakončila expozice báňského záchranářství.

Ubytovaní jsme byli v luxusním hotelu, který byl součástí vysokoškolských kolejí v Ostravě Porubě, kde jsme i snídali. Večeřeli jsme v menze.

Exkurze nepochybně přispěla k poznání technických památek severní Moravy a k zájmu o budoucí studium technických oborů.

Akce proběhla v rámci projektu IDZ, v rámci kterého na naší škole vzniká Technické centrum excelence.

 

Mgr. Jitka Šimková, Mgr. Eliška Nuhlíčková a třída IT1A

IDZ